تناسب اندامتناسب اندام به چه معناست؟


تناسب اندام یا فیتنس اصطلاحی در ورزش بدنسازی است که به همخوانی اندام بدن چه نسبت به یکدیگر و چه نسبت به قامت اطلاق می شود در واقع می توان گفت اگر حجم عضلات رشد بیش از اندازه و یا ناقص ( نسبت به قامت ) کرده باشد، از تناسب اندام خارج شده است. ( در برخی از مسابقات مربوط به تناسب اندام محدودیتی برای حجم عضلانی وجود ندارد و تناسب اندام تنها نسبت به قامت در نظر گرفته شده است.)
بر اساس آمارهای گرفته شده بدن متناسب یا فیتنسی چه برای مردان و چه برای زنان جذابیت جنسی دارد به علاوه تناسب اندام علاوه بر زیبایی تاثیر بسزایی در سلامت فرد دارد و موجب افزایش فعالیت بدنی، قدرت و اعتماد بنفس میگردد.
رعایت تناسب اندام می تواند بر روی روحیه و شادابی تاثیر گذار باشد بخصوص رعایت تناسب بر روی روند درمان بیماری های مختلفی مثل نارسایی قلبی، انواع سرطان ها و …. موثر است و ورزش های مربوط به آن، برای بیمارانی که دوران نقاهت خود را طی می کنند تاثیر بسزایی دارد. تحقیقات و آزمایش های متعدد بر روی افراد مبتلا به سرطان پستان نشان داده که با افزایش میزان فعالیت و ورزش های تناسب اندام روند درمان بیماری را تسریع بخشیده اند.

چگونه تناسب اندام داشته باشیم؟


امروزه در جوامع مختلف زیبایی نقش بسیار عمده ای بر روی اعتماد بنفس و نشاط افراد دارد از همین روی جامعه به سرعت به سمت زیباتر شدن حرکت میکند ولی این نکته را در نظر داشته باشیم با اینکه مفهوم زیبایی در نظر افراد مختلف جلوه ای متفاوت دارد ولی رعایت تناسب اندام از نظر اکثر افراد یک جامعه تاثیر بسزایی در روابط و ظاهر زیبا شخص دارد.یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در زیبایی شخص رعایت تناسب بین اعضای بدن است که تاثیر بسزایی هم در روحیه فرد و هم بر روی زیبایی او خواهد داشت.بطور کلی روش هایی که منجر به تناسب اندام می گردد دارای دو دسته مختلف است:
رژیم غذایی
افزایش فعالیت های بدن، سبک زندگی
10 رژیم غذایی مؤثر


این عامل تاثیر مستقیمی بر روی تناسب اندام و زیبایی دارد به علاوه رژیم غذایی صحیح می تواند از ابتلای فرد به بسیاری از بیماری ها نیز جلوگیری نماید. رعایت برخی از نکات و گنجاندن بعضی از منابع در رژیم غذایی می تواند فرد را به تناسب اندام برساند برخی از این نکات بدین شرح است: 1.نوشیدن مقدار کافی آب و یا مایعات بی کالری
2.احتیاط در انتخاب میان وعده ( از مصرف مواد خوراکی با کالری بالا پرهیز نمایید.)
3.بجای میل کردن وعده غذایی سنگین چند وعده غذایی سبک میل کنید
4.استفاده از پروتئین در رژیم های غذایی ( پروتئین به مدت طولانی تری به فرد احساس سیری میدهد و در حفظ بافت های توده ای ماهیچه ای موثر است . ماست، گوشت بدون چربی ، تخم مرغ و …. منابع غنی از پروتئین به شمار می روند.)
5.استفاده از ظروف کوچک و پرس غذایی کودک
6.مصرف دائمی صبحانه ( خوردن صبحانه مانع از گرسنگی بیش از اندازه در طی روز و روی آوردن به پرخوری می گردد وعده صبحانه می تواند شامل میوه ها، غلات، شیر کم چرب و…باشد )
7.گنجاندن فیبر در رژیم غذایی ( منابع فیبر شامل جوی دوسر،لوبیا، غلات کامل و …می باشد ).افرادی که از رژیم لاغری استفاده کرده اند، از اهمیت فیبر در وعده غذایی کاملا آگاه هستند.
8.یادداشت های غذایی روزانه ( شما با اطلاع از میزان کالری های دریافتی می توانید وزن خود را کنترل نمایید.)
9.افزایش مدت زمان غذا خوردن ( موجب لذت بردن از وعده های غذایی میشود و اعصاب سیری را نیز تحریک خواهد نمود.)
10.مصرف پروبیوتیک ( منبع باکتری های پروبیوتیک شامل ماست ، ترشی، کلم و… )

سبک زندگی مؤثر در تناسب اندام


1.خواب کافی ( میزان خواب اگر بیش از اندازه و یا کمتر باشد منجر به تغییر در وزن می گردد.)
2.ورزش های فیزیکی مثل پیاده روی
3.عدم مصرف الکل
4.انجام امور منزل
5.پرهیز از نشستن های طولانی مدت
6.اجابت مزاج منظم و نرمال ( یبوست عامل اضافه وزن است.)
7.داشتن هدف بلند مدت برای داشتن اندامی زیبا
8.حفظ آرامش و دوری از استرس
9.غذا خوردن در سیری ممنوع